Ing. Vítězslav Holub | 14. dubna 2014

Archiv

Amatérské hokejové hry seniorů slavily úspěch

Předposlední březnový víkend patřil Horácký zimní stadion v Jihlavě také prvnímu ročníku Seniors Amateur Jihlava Hockey Games 2014 - Jihlavské amatérské hokejové hry starých pánů, které pořádala Jihlavská unie sportu spolu s HC Dukla Jihlava. Od pátku 21. března do neděle 23. března se týmy Old HAS Jihlava, Old boys HHK Velké Meziříčí 50+ a HC Dukla Jihlava Seniors utkaly s finským týmem HiKi Hockey Seniors.

Tým ze země tisíce jezer vedl jako kapitán Hannu Tyry. Prvotní myšlenka příjezdu Seveřanů padla během třetího ročníku hokejové školy, který se uskutečnil na přelomu července a srpna roku 2013 v Jihlavě. „V rámci IIHS 2013 v Jihlavě se zde vedoucímu finské výpravy velmi líbilo a již tehdy říkal, že se vrátí jako turista. Šlo o tzv. sportovní turistiku. Svůj pobyt v Jihlavě spojil se svými kolegy se sportovní aktivitou," prozrazuje jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban. „Od přistání na letišti v Praze jsme komplet zajišťovali pobyt. Zajišťovali jsme program, ubytování, stravování. Domlouvali jsme zápasy, včetně soupeřů. Na tomto poli jsme se spojili s Víťou Holubem, předsedou Jihlavské unie sportu. Ten pak přišel s nápadem místo jen domluvy přátelských utkání udělat Seniors Amateur Hockey Games Jihlava. Vzal si na starosti i organizaci,"nechává nahlédnout jednatel Dukly pod pokličku organizaci akce.

Během tří dnů sehráli Finové čtyři zápasy proložené doprovodným programem. V pátek zahájili hokejové hry zápasem s Old boys HHK Velké Meziříčí 50+, po kterém následovalo posezení v Pivovarské restauraci a prohlídka pivovaru Ježek. Sobotní den čekaly na finské hokejisty dva zápasy proti Old boys HAS Jihlava. Úvodní mač byl na programu dopoledne, druhé utkání potom v podvečer. Přestávku mezi oběma zápasy využili Seveřané k prohlídce centra krajského města Vysočiny. Všichni členové finské výpravy - až na Hannu Tyryho - byli v Jihlavě poprvé. „Jihlava je mi povědomá, ale všichni ostatní kluci zde byli poprvé. Jsme s naší návštěvou velmi spokojeni, včetně ubytování ve Ville Eden - malém a velmi čistém hotelu blízko zimního stadionu. Byli jste k nám velmi pohostinní," pochvaluje si Hannu Tyry. Za celou výpravu po exkurzi v pivovaru vzkazuje jednoznačné: „We love Ježek!"

Poslední den v Jihlavě pak jeho tým HiKi Hockey Seniors sehrál zápas proti HC Dukla Jihlava Seniors. „Bylo úžasné mít šanci zahrát si s takovými legendami. Zlatým hřebem byl pro nás zápas proti legendám Dukly, který si budeme dlouho pamatovat," rozplývá se sympatický Fin. On i jeho spoluhráči byli také velmi příjemně překvapeni z toho, že mohli využívat šatnu A-týmu Dukly. „Kluci byli z každé Vaší laskavostí lehce překvapeni," děkuje na dálku organizátorům. Po zápase čekal jeho tým oběd v Radniční restauraci a následně odjezd do Prahy. V hlavním městě ČR strávili Finové jednu noc, poté se odebrali zpět do své domoviny.

Zpětná vazba z Finska je, že se jim pobyt v Jihlavě líbil. Hokejové hry si pochvaluje Hannu Tyry, kapitán finského týmu. „Jsme s naší návštěvou Jihlavy velmi spokojeni. Byli jste k nám velmi pohostinní," praví sympatický Fin, který nevylučuje příjezd svého týmu i v příštím roce.

Hannu Tyry finský leadr týmu zavítal do Jihlavy, potažmo do České republiky, již poněkollikáté. Poprvé však do krajského města Vysočiny přijel se svým týmem HiKi Hockey Seniors, se kterým jezdí hrát hokejová utkání i do jiných zemí Evropy, např. do Estonska. Sympatický Fin, který byl u prvních krůčků talentu finského hokeje Alexandera Barkova (Florida Panthers), se již těší, až se setká se všemi svými přáteli v létě při dalším ročníku hokejové školy. Zde několik vět z jeho interview:

Hannu, můžeš nám zhodnotit Váš pobyt v Jihlavě?
Jsme s naší návštěvou Jihlavy velmi spokojeni. Byli jste k nám velmi pohostinní. A milujeme Ježka!

Ty sám jsi v minulosti Jihlavu několikrát navštívil, ale co Tvoji spoluhráči? Líbilo se jim v Jihlavě? Byli něčím překvapení?
Jihlava je mi povědomá, ale ostatní kluci zde byli poprvé. Měli jsme rádi Villu Eden, malý a velmi čistý hotel blízko zimního stadionu. Velice nás potěšilo, že jsme mohli využívat šatnu A-týmu Dukly, wow! Kluci byli z každé Vaší laskavostí lehce překvapeni.

Během tří dnů jste sehráli čtyři zápasy. Jak jste s nimi spokojeni a který z nich byl nejlepší?
Utkání byly smyslem naší návštěvy. Bylo úžasné mít šanci zahrát si s takovými velkými pány a legendami. Zlatým hřebem byl pro nás zápas proti legendám Dukly. Bylo to něco, co si budeme dlouho pamatovat.

Je to sice předčasné, ale plánujete se do Jihlavy se svým týmem v budoucnosti opět vrátit?
Zatím jsme se o tom nebavili, ale po této zkušenosti je to určitě možné.

Na přelomu července a srpna 2014 proběhne již čtvrtý ročník Mezinárodní hokejové školy. Těšíte se na něj?
Samozřejmě že se na něj těším. Znovu se totiž uvidím se všemi mými přáteli. Nyní je pořadatelství na mé straně. Bude zajímavé vidět všechny děti na ledě. Může zde být (možná...) bonus - je zde totiž šance, že Víťa Holub přijede do Pirkkaly se svým týmem a znovu si zahrajeme. Uvidíme, co se stane.

Partnerské odkazy

Partneři

19.07.2024
Vítězem již 33. ročníku turnaje v malé kopané bohdaleckého Grand Cupu se stali fotbalisté týmu Fapity group Dolní Rožínka. Ti ve finále jasně…
19.07.2024
Po reprezentační přestávce vyplněné prestižním turnajem Pražský baseballový týden odstartuje závěrečná fáze základní části extraligy. Třebíčští…