Ing. Vítězslav Holub | 19. září 2014

Archiv

Veřejná rozprava SPORT A REGIONY

Česká unie sportu ve spolupráci se Sdružením sportovních svazů ČR a internetovým portálem SportovniListy.cz  uspořádaly veřejnou rozpravu  na téma financování sportu v regionech s podtitulem „SPORT = NEPŘÍTEL STÁTU?“

Mezi hosty panelu byli po boku předsedů obou pořádajících sportovních organizací i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek nebo zmocněnec ČOV pro regiony a místopředseda ČUS pro regiony Marek Hájek a své vnímání problematiky financování sportu rozebrali také zástupci médií, generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, ředitel kanálu ČT sport Jiří Ponikelský či šéfredaktor Sportovních listů Radomír Pekárek.

„Tato veřejná rozprava má ukázat a dokumentovat vývoj ekonomiky českého sportu za posledních dvacet let, kdy podpora ze strany státu a veřejných rozpočtů klesla na kritickou mez. Nechceme bourat stávající financování zabezpečení sportovních svazů, chceme další finanční prostředky. Potřebujeme pro posílení akceschopnosti sportu v regionech 6 miliard, to je pouze malá část z toho, co sport přináší státu v podobě odvodů do veřejných rozpočtů.  Nejhůře je postižen sport v základních článcích, ve sportovních klubech a jednotách, ve městech a obcích. To znamená zanedbaná sportovní infrastruktura a minimum možností pro sportování dětí a mládeže. Proto by vyústění diskuse mělo být adresováno představitelům státu a samospráv v jednotlivých regionech se žádostí o vytvoření podmínek pro nápravu,“ vysvětluje záměr konání této akce předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 „Ukazuje se, že státní správa v současné době nemá ucelený, srozumitelný a transparentní systém distribuce peněz do sportovního prostředí. Postrádá jednoznačná a uchopitelná kritéria zásluhovosti, úspěšnosti a efektivity jednotlivých svazů či druhů sportu. Převládá v něm stále jakési léta neměnné „zvykové právo“,  preference určitých sportů, institucí a osob. Má-li se však sport v České republice – a především ten mládežnický, rekreační a masový – dál rozvíjet, je nutná razantní změna dosavadního systému a jeho výrazné zprůhlednění a zjednodušení,“ popisuje situaci v českém sportovním prostředí předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

V rámci rozpravy byla zdůrazněna úloha státu, tak aby realizoval vládní sliby o podpoře všestranného celospolečenského významu sportu. Jedním z nástrojů, jakým lze pozvednutí sportu docílit, jsou např. kampaně motivující k pohybovým aktivitám a sportu ve veřejnoprávních mediích.

 „Jedním z našich cílů je vytvořit smysluplnou komunikační platformu a aktivně spoluvytvářet podmínky pro rozvoj sportu jak v celé České republice, tak především v jednotlivých regionech. Věříme, že první skutečně veřejná rozprava o problematice financování českého sportu napomůže českým politikům nejen porozumět problematice, ale především učinit konkrétní kroky, které by situaci v českém sportu zlepšily," uvedl k akci Radomír Pekárek, šéfredaktor portálu Sportovnilisty.cz.

Partnerské odkazy

Partneři

12.07.2024
Poslední herní test před nadcházejícím ročníkem druhé ligy odehrají v sobotu fotbalisté Jihlavy proti rakouskému SV Stripfing/Weiden.
12.07.2024
Bez hlavní střelecké opory posledních sezon zahájili přípravu na nový ročník 4. ligy fotbalisté Ždírce nad Doubravou.